Nagyon szeretünk varrni a csemetéinknek és ebből nem maradhatnak ki az ovikezdés tárolói sem. Nem gond, ha erre nálatok nem lesz szükség, mert otthon is használhatod játéktárolónak.
A következőkben egy alap fazont mutatok be, de saját ízlésednek megfelelően még sokféle módon kiegészítheted!
Hozzávalók:
- Pamutvászon anyagok
- Vállfa
- gumi
Szabásminta:
A szélességet a vállfa határozza meg, a hossza nekem 70 cm.
- 1 db hátulja
- 2 db eleje
- 1 db zseb félbehajtott anyagból
Hátulja: a vállfa szélességéhez oldalanként adj hozzá 1-1 centit.
Eleje: két darabból áll. A hátulja szélességét felezd el. Adj hozzá darabonként 2-2 centit (ezt fogod majd a nyílásnál behajtani)
Zseb: ha gumit húzol bele, akkor szélesebb legyen kb 4 centivel, mint a hátulja szélessége. A magasságát te tudod, de kb 20-22 cm (tehát 40-44 centit vágsz le az anyagból és azt félbehajtod)
Rajzold be a vállfa vonalát az anyag hátoldalára. A tetején hagyj ki kb. 2 centit. Az oldalaknál +1-1 centi van.
Az elejénél az egyik hosszanti szélnél hajtsd be duplán az 1 cm-t. Vasald le jól.
- A képen látható anyag szín oldala ugyan olyan színű, mint a hátulja, így mindegy merre hajtom. Ha te is ilyen anyagból varrod, hajthatod a szín oldalára, így a hajtás levarrás után díszíteni fogja a zsákot.
- Ha az anyagod hátulja eltérő, akkor a hajtásokat a hátulja irányába vasald.
Hajtogasd ki kb 20 centi hosszan a vasalást.
- Ha a te anyagodnál a hátulja és az eleje azonos színű, tűzd össze a két eleje szélét úgy, hogy a vasalt részek kifelé legyenek. Varrd össze a vasalt vonal mentén. Oda-vissza varrással kezd és fejez de, különben kibomlik a varrás!
- Ha a te anyagodnál eltérő színű a két oldal akkor a hajtások befelé legyenek és úgy varrd össze a két anyagot.
Ha kész, hajtogasd vissza a levasalt széleket. Ezt ismételd meg az alján is olyan hosszan, ameddig a zseb fog majd érni.
Az összevarrás után a korábban 1-1 centin bevasalt széleket varrd le.
Mindig a hajtás felőli oldalon varrd, így biztosan pontosan a szélén varrsz!
Ha a zsebbe gumit húzol a hajtott széltől olyan távolságra varrj egyenesen, amilyen széles a gumi (+ 2-3 mm). Oda-vissza varrással kezd és fejezd be.
A gumi befűzéséhez és biztosítótűt használok.
Oda-vissza varrással varrd a nyílás végéhez a gumit.
Mielőtt a másik végén is levarrod, mérd meg, mennyire kell az anyagot ráncolni. A gumit ne húzd meg. Így mérd le, hogy a szélessége a zsák hátuljának szélességével egyezzen meg.
Ha rövidebb, akkor összehúzza a kész zsákot is. Varrd le a gumit a másik végén is, majd vágd le a felesleget.
Tedd a két részből álló elejére. Először az oldalakat gombostűzd hozzá, majd az alján a szélektől befelé haladva. Mivel a szélessége nagyobb, mint a zsák szélessége így keletkezik egy kis „többlet” középen. Ezt hajtsd el az egyik oldalra, de hajthatod két kis darabban is a széléhez közel. Ahogyan szeretnéd.
Ha bármilyen díszítés kerül az elejére, azt most varrd fel.
Az eleje kész. Most tedd rá a hátulját, szín oldalával befelé. Ha ugyan olyan színű, ahogyan nekem is, akkor a korábban rárajzolt vállfa mintája felfelé (kifelé) legyen.
Varrd körbe! Az alját és az oldalakat az anyag szélén, ahogyan szoktad, majd kövesd a vállfa berajzolt mintáját. A tetején hagyj egy kb. 3-4 cm széles részt szabadon, mert itt fogod majd a vállfa akasztó részét bedugni.
A széleknél oda-vissza varrással csináld, különben kibomlik.
A tetején válaszd szét az anyagot és varrd le cikk-cakk öltéssel külön-külön. Így nem bomlik tovább. Ezt vasald is szét.
Majd az egész zsákot varrd körbe cikk-cakk öltéssel. Ha az öltés távolságát nem tudod állítani, hogy közelebb legyenek egymáshoz, akkor varrd körbe kétszer.
Fordítsd ki és vasald le az oldalvarrásokat is.
A guminál vigyázz, nem szereti a nagyon meleg vasalót!
A zseb közepét varrd oda az elejéhez, így nem hajlik ki és megtartja azt, amit beleteszel.
Ezzel készen is van az ovis zsák vagy játék tároló!
Nyomtatható PDF: Ovis zsák
Klassz!