A múlt évben már nagyon kellett volna egy huzatfogó az ajtóhoz, de valahogy mindig elmaradt. Gondoltam most időben felkészülök a hidegre. Csakhogy a lányom közbeszólt és elkunyerálta a félig kész „párnát”.
Így megint varrhatok egy újat! Sebaj, azért a készítését, a lépéseket megmutatom. Akár párnát, akár huzatfogót készítesz majd belőle 🙂
Hozzávalók:
Vastag vagy vékony anyag a testéhez. Alulra inkább vastag anyagot javasolnék. Jobban bírja a strapát. Lehetőleg olyan anyagot válassz alulra, ami sötétebb színű.
Nekem az alja farmer anyagból készült, a felső rész pedig pamutvászoból.
A díszítés, a cica fele és farkincája szintén farmer anyagból, de ez megint csak rád van bízva.
Ha a mintákat te is applikálod a felső anyagra, mindenképpen vasalj alá vetexet (javaslat, én nem tettem és nem is lett olyan szép).
Az arcot sima egyenes és kicsi cikk-cakk öltésekkel készítettem, valamint a szemekhez gombot használtam. (A formája egy ovális a tetején két kis háromszög)
Tömőanyag: Bármilyen anyag maradék, amit otthon találsz. Nekem volt maradék polár anyag, azt vagdostam fel és flízt tettem még bele. De számos más töltőanyag létezik (szivacstörmelék, műszálgolyó) A lényeg, hogy mosható legyen. >>> Töltőanyagok
Szabás:
Mérd ki a távolságot az ajtónál, ahova kerül a párna. Adj hozzá oldalanként 2-2 centit. Miért? 1-1 cm a varrás ráhagyás 1-1 cm pedig, hogy ne legyen rés a párna és a fal között, hiszen csak úgy lesz hatékony.
Elég széles legyen a szabásminta, mert a varrás levesz két oldalt 1-1 cm-t, valamint a töltés is felvesz 3-4 centit, attól függően, milyen keményre tömöd meg. Elég nagynak és nehéznek kell lennie, hogy betöltse azt a funkciót, amire szánod!
Rajzold meg a fejet (1 vagy 2 db attól függően, hogy csak rávarrod vagy kitömöd) és a farkát. A testhez képest az arányokra figyelj.
Hajtsd négybe a papírt és rajzold rá a mintát.
Vágd ki a testet, valamint a díszítést.
Ha nem szeretnéd a fejet kitömni, akkor tedd a testre és varrd körbe a fejet.
Varrhatod cikk-cakk öltéssel a szélén, de varrhatod egyenes varrással is körbe, a szélétől néhány milliméterre, így a végén kapsz egy vagány, szélén rojtos cicafejet 🙂 !
Ugyan így rögzítheted a farkát is.
Az arcát sokféle módon „rajzolhatod” meg. Én a varrást választottam. Előtte felrajzoltam, majd megvarrtam a vonalakat. Vasalj alá vetexet varrás előtt (javaslat).
A mintát a fejre kivarrhatod az előtt is, hogy a testre rávarrnád.
Ha tömni szeretnéd, akkor tedd az anyagokat színt színre, tűzd meg gombostűvel, hogy ne mozduljanak el és varrd össze. Az alján hagyj egy kis rést a kifordításhoz és a töméshez.
A fülek tövében vágd be majdnem a varrásig, különben húzódni fog az anyag kifordítás után.
Tömd olyan pufira, amennyire csak szeretnéd.
A nyílást varrd be kézzel. Rendezd el benne a tölteléket.
A teszt részeit tedd egymásra színt színre. Tűzd össze gombostűvel, hogy ne csússzon el varrás közben, majd varrd körbe.
Az oldalán hagyj egy akkora nyílást, amin az öklöd befér, mert a töltéshez kelleni fog a hely.
Az íveknél vagy vágd le a varráshoz közel, vagy vagdosd be az anyagot, hogy szépen simuljon kifordítás után.
A nyíláson tömd meg a párnát. Elsőként a 4 lábát tömd a kellő keménységűre (ehhez használhatod egy fakanál nyelét segítségnek), majd a test többi részét is. Ha már úgy gondolod elég, varrd be a lyukat.
Kézi, láthatatlan öltéssel szépen el tudod tüntetni a rést.
Ha korábban nem applikáltad a fejet a testhez, akkor most varrd hozzá. Ha az anyag vékony (test), érdemes előtte vetexet vasalnod alá.
Jelöld ki a testen és a fejen is, hogy mettől meddig fogod varrni. (A testbe én gombostűket szúrtam. 2x mentem végig rajta a varrással, hogy biztosan jól tartson.
Remélem te is kedvet kaptál egy párna elkészítéséhez!
Nyomtatható PDF: Huzatfogó