A múltheti szemüvegtok után, most egy cipzáros pénztárcát varrunk. Mint minden más, ez is attól lesz női vagy férfi, hogy milyen belső részt varrsz neki 🙂
Az alap méret 20 cm széles és 12 cm magas. Az egyik sarkát lekerekítettem. Az ívnagysága rád van bízva, de minél kisebb az ív, annál nehezebb a cipzárt belevarrni. NAGYON figyelj arra, hogy a lekerekített sarok a varráskor mindig felül legyen, ez ugyanis a pénztárca tetején van!
Hozzávalók:
- Vastagabb anyag a külső részéhez
- Vékonyabb (nem rugalmas) anyag a béléshez
- Cipzár ( 40 m)
- Díszítés – én egy farmernaci derekáról szedtem le a címkét
- Táskamerevítő
Vasalj minden külső rész hátuljára táskamerevítőt.
Méretek:
- Alap (külső + bélés) 20 cm x 12 cm
- Papírpénz zseb (ha teszel rá) 20 cm x 12 cm (2×2 cm a behajtás a tetején)
- Kártyazseb 2 db 20 cm x 7 cm
Mivel a neszesszer elég aprócska, én igyekszem minél kevesebb anyagot varrni bele. Éppen ezért, a zsebeket nem duplán hajtott anyagból készítem. De, hogy mégis legyen tartása, a tetején 2x behajtott részek alá vasalok táskamerevítőt. Mind a kártyatartó zsebekre, mind a papírpénz tartó zsebre, 20 cm szélességben.
A kártyatartónál a behajtás a tetején 2x fél cm. A hajtásba vasald a fél cm x 20 cm táskamerevítőt. Az alját hajtsd be fél cm-t és vasald le.
A tetején mindnek varrd is le. Én cikk-cakk öltést használtam, de ennek nincs jelentősége.
A papírpénz tartó zsebet varrd az egyik bélés anyaghoz. A bélés aljához illeszd és varrd körbe a zsebet cikk-cakk öltéssel a szélén. Ezzel rögzíted. FIGYELJ, hogy a bélés íves része FELÜL legyen!
Most a másik bélésre varrd fel a kártyatartó zsebeket. A tetejétől 4 centire tedd az elsőt. Varrd le alul, teljes szélességben. Én cikk-cakk öltést használtam, mivel csak 1x hajtottam be az alját, így nem csak rögzítem, de az anyag nem is foszlik majd használat közben.
A következő zsebet a tetejétől 5 centire tedd. Varrd le alul, teljes szélességben. Ha kész, az oldalakat is varrd oda a béléshez cikk-cakk öltéssel. FIGYELJ, hogy az íves rész van felül !!
Hajtsd félbe és a felezőn varrd le. Így kettéosztottad a kártyazsebet. Oda-vissza varrással kezd és fejezd be, hogy a varrás tartson.
A külső részhez varrd hozzá a cipzárt. Kezd a tetején és haladj az íves részen keresztül az oldal aljáig.
A külső rész szín oldala felfelé néz, a kocsi lefelé.
Ha díszíteni szeretnéd, még most varrd rá.
A cipzár végét hajtsd be az ütközőig és úgy varrd le. Az íveknél 3-4 helyen vágd be a cipzárt, mert feszül és pöndörödik.
Tedd rá a bélést szín oldalával lefelé és ezt is varrd körbe.
Fordítsd ki az összevarrt részt. Tedd a másik külső oldalt színnel felfelé. A cipzárt figyelj honnan kezded el varrni!
Vigyázz a cipzár ne csavarodjon meg. Ha úgy könnyebb, húzd össze kicsit és így nézd meg hogyan kell varrni, majd húzd megint ki a cipzárt teljesen.
Tedd rá a bélést és ezzel is varrd körbe.
Ha kész, az íveknél vagdosd be és pici háromszögeket vágj is ki belőle. A varrásra vigyázz, kb. fél cm távolság maradjon a varrat és a vágás között.
Húzd ki a cipzárt kb. félig és fordítsd a képen látható módon. Színt színre a külső részek és a bélés. A cipzár középen van.
Tűzd körbe az U alakú ívet és varrd össze.
A bélésen hagyj egy kb 3-4 ujjnyi nyílást a kifordításhoz. A kilógó cipzárvéget levághatod.
Most jön az oldala. A cipzár varrásnál a varratot hajtsd szét és igazítsd egymásra. Varrd össze teljes szélességben.
Ha kész, a sarkokat vágd le a varráshoz közel. A farmer részen a felesleget a varrás hoz közel vágd le, kb fél cm maradjon. Szét is vasalhatod, mert a végén nagyon zavaró lesz a pénztárca alján.
Fordítsd ki a bélésen hagyott nyíláson keresztül. VASALD meg a külső részt és a bélést is. Varrd be a nyílást.
PDF letöltés: Cipzáros férfi pénztárca