Van egy szakadt farmered és nem akarod, hogy a kukában végezze? Egészen apró módosítással és néhány hozzávalóból szuper bevásárló táskád lehet.
Miért? Egy vastagabb, farmer anyagból készült táska jó hosszú ideig elkísér és arról nem beszélve, mennyi mindent elnyel. A táska alapja eleve adott. Na azért lesz vele egy kis dolgod.
A sok zsebet pedig, ami eleve a nadrágon van, jól használhatod . . . ha akarod! 🙂
Mire lesz szükséged?
- Egy farmernadrágra, amit már nem használsz
- Pamutvászonra a béléshez
- Vetex (jól jön, ha rugalmas a farmer anyaga)
- Pántnak heveder, saját anyaga vagy vehetsz készen bőrpántokat
- Szegecs, ha te sem varrni akarod a pántokat
Hajtsd félbe a nadrágot, igazítsd el a szárait és vágd le. Tudod milyen magas táskát szeretnél? Akkor a derekától mérd ki, plusz adj hozzá 6-7 centit a mélység varrása miatt és mert miután szétbontottad az ülepét, még egyenesre kell vágni. Ott is „leesik” majd néhány cm.
Bontsd szét a varrást, ne vágd, mert több mint valószínű, hogy toldani kell majd a leeső szára anyagából.
Ha kész a bontás, vasald meg az alsó részt, hogy teljesen kifeküdjön. Keress egy akkora darab anyagot, ami legalább 3-4 centivel túllóg a bontott széleken, a lyukon.
Elöl is bontsd ki a varrást kb a cipzár aljától 3-4 centire. Mutatom, hogy miért . . .
Tűzd össze a derekát, hogy egy magasságban legyenek. A farmernacik derékrésze hátul magasabban van.
A foltok hátuljára vasalj vetexet. Ha rugalmas a farmer, nehezebb varrni. Így viszont nem nyúlik majd az anyag varrás közben.
A nadrágot vasald ki amennyire csak tudod és simítsd ki, mert most összetűzzük az elejét és a hátulját a foltokkal. A nadrág ülepét elől, amit a cipzár alatt kibontottál, hajtsd a másik anyagra, majd tűzd meg.
A foltot tedd azon rész alá, ahol hiányzik. A széleken lógjon túl egy kicsit. Tűzd a helyére.
Ha a nadrág túl rugalmas, vasalj vetex csíkokat oda, ahol majd varrni fogsz. Így nem nyúlik meg. Meg aztán így szebb is lesz és ha vékonyabbnak ítéled az anyagot egy kis vastagságot, tartást is ad neki.
Varrj a kibontott varrás vonalában a szélétől néhány milliméterre. Ha úgy erősebbnek gondolod, akár 2x is.
A hátulján szintén. Varrd oda a kibontott varrás mentén, a szélétől néhány milliméterre.
Mit tegyél, ha a nadrág ülepe szakadt?
Tégy a szakadás alá vetexet, vasald rá, majd varrj a szakadáson cikk-cakk öltéssel végig. Végül tegyél rá pl egy ilyen címkét. Ezek vannak a nadrágok derék részénél hátul.
Ha nagyon kifoszlott, akár varrhatsz rá kettőt is. Mutatok egy másik módot is a szakadt folt eltüntetésére >> katt ide!
A felesleget vágd le. Kb 1 centire a varrástól.
Most egyenesre kell vágni az alján, elejét és a hátulját egyszerre. A két szélén mérd ki az egyforma magasságot és jelöld meg.
A két jelölést kösd össze.
Tűzd össze az anyagot és a vonal mentén vágd le. A táska széleit jelöld meg a belső oldalon (sárga nyíl). Erre még később, mikor a táska mélységét varrod, szükséged lesz.
Fordítsd ki a nadrágot és az alját tűzd össze. Keresd meg a jelölést, ami az oldalát mutatja.
Ha az anyag túlságosan is nyúlik, vasalj egy kb 2-3 centis vetex csíkot mindkét oldalra és úgy varrd össze. Akkor már nem lesz rugalmas.
A varrás mellett vágd le a sarkokat.
Mielőtt bármi mást csinálnál, most kell kiszabni hozzá a bélést. Így azért nem mutat túl szépen a táska belső része.
Mielőtt szabsz, gondold meg, meddig fog érni a bélés. A táska tetejéig? Vagy a derékrész aljáig?
Vasald ki a bélést és rajzold körbe a táskát. A oldalán hagyj 1-1 centit, hiszem majd össze kell varrni.
Ha kiszabtad a két bélést, tedd színt színnel szemben és varrd össze az oldalakat. Oda-vissza varrással kezdd és fejezd be, így nem bomlik szét a varrás.
Az alján hagyj egy jó nagy lyukat (kb 3 tenyérnyit). Nem csak a kifordítás miatt fog kelleni. Vágd le a sarkát a varrás mellett.
Először csak húzd bele a bélésbe a táskát és nézd meg, hogy össze tudod-e tűzni körben a táskát a béléssel, tehát, hogy jól mértél-e. Ha nem, akkor most még javítani tudsz rajta.
Ha nagyobb kicsit az nem baj, mert ha hajtásokat csinálsz a bélésen és úgy varrod a táskához, az még akár díszítés is lehet. Gond akkor van, ha kisebb.
Ha kisebb, vágd el a bélést középen (ott, ahol a nyílást hagytad, mert ott simán bele tudsz toldani még).
Három módon is bele tudod varrni a bélést a táskába:
Az első, hogy a táska belsejébe teszed a bélést, szín oldalával kifelé. Behajtasz 1 centit és odatűzöd. Géppel szépen körbevarrod. A gond csak az, hogy nagyon nehéz pontosan varrni és a táska külső oldalán is látszik az „elcsúszott” varrás.
A második, hogy ezt így kézzel, rejtett öltéttel körbevarrod. Szuper, mert szép lesz, hiszen nem látszik a varrás, de elég sokáig tart.
A harmadik kicsit macerás, viszont géppel varrsz, tehát gyorsabb és a varrást is el tudod tüntetni. 🙂
Az egyik oldalon a táska a másikon a bélés. Mindkettő színoldala BEFELÉ néz.
A bélés szélét tűzd 1 centire a derékrész varrás vonala alá (sárga nyíl).
Úgy tűzd meg, hogy előbb az oldalakat, majd aztán körbe, így nem csúszik el a bélés a táskában később.
Most jön a csavar. A bélés nyílásán keresztük tedd a varrógép talpa alá a derékrész varrásvonalát. Ez a nadrág szín oldalán van. Semmit nem kell hajtogatni csak benyúlsz a nyíláson.
Ha eleve tudod, hogy ezt a módot választod majd, a bélés alját be sem kell még varrni, csak az oldalát. Akkor még jobban hozzáférsz majd.
A derék varrás vonalában varrd körbe a bélést. Közben figyelj, hogy jól tűzted-e meg és a bélést valóban hozzávarrod az anyaghoz. A tűket alulról menet közben ki tudod húzni.
Ha olyan helyhez érsz, amit nem visz a gép, egyszerűen emeld fel a talpat és azt a részt átugorva varrj tovább. A végén kézzel azt a néhány öltést bevarrhatod utólag is.
A sarkát pedig varrd be a farmeren és a bélésen is. Itt nehezebb sablont használni, de én 4 cm x 4 cm négyzetet használtam. Úgy is mérheted, hogy az összehajtott csúcstól méred ki a 4 centit és húzol egy vonalat. 2x varrd, hogy biztosan jól tartson a táska varrása.
Ha a bélés nyílásán keresztül a szín oldalára fordítottad, tedd a bélést a helyére, a táskába.
A nyílást pedig varrd be.
Azt a részt, amit pedig géppel nem tudtál, varrd be rejtett öltéssel, kézzel.
Hátra van még a pántok varrása. Bevallom én nem varrni fogom, hanem szegeccsel beütni. Kapható készen szegecselő készlet és kész bőr, műbőr és egyéb anyagból pánt a táskára.
Szegecseket itt vettem: Butika.hu
A bőr pántokat pedig itt: Mova Denim & Leather
Ha szegecselni szeretnél, nem csak a pántokra van szükséged, hanem „alátétekre” is. Kell valami az anyag másik oldalára, hogy a szegecset a súly (amit cipelsz a táskában) ki ne tépje az anyagból. Ezen a pánton (fogón) 2-2 lyuk van, ahogy az alátéten is. Én viszont most csak 1 lyukat használok.
Kimérem, hogy hova kerül majd a bőr és a lyukat egy tollal megjelölöm. Ott kell kilyukasztani.
Vannak erre célszerszámok
A szegecs így kerül a helyére és most már biztos lehetsz benne, hogy ott is marad 🙂
Igen, tudom, hogy egy cipzár nélküli táskát nem mindenhova tudsz magaddal vinni. Éppen ezért, ha készen állsz egy újabb fazon elkészítésére, amire megtanulod bevarrni a cipzárt is, itt megtalálod a lépésről lépésre leírásokat >> Táskavarrás
Kész a táska! Köszönöm, hogy velem tartottál!