Párnahuzatot könnyű varrni, ha neked is vannak díszpárnáid. Minden évszakra tudsz így készíteni új kárpitot. Van már a blogon bebújós és cipzáras. Most a tépőzáras változatot fogom megmutatni. Néhány tippet adok hozzá, amitől biztosan szép lesz a végeredmény. (Most épp őszi textilből varrtam)
Párosíthatsz több színű anyagot is. Nekem 4 db nagyméretű párnám van, amit én készítettem, így tudom a méretét, nem kell lemérnem. Választottam a zöld kanapéhoz egy mintás és egy egyszínű anyagot. 2-2 párna lesz ezzel felöltöztetve.
Ha a párnákat nem te készítetted, előbb mérd meg a párna két oldalát. A tépőzár vízszintesen helyezkedik majd el, így az anyag méreteket ezek alapján számold.
- A mért szélesség az egyik adat, ilyen széles lesz a tépőzár és a textil szélessége.
- A másik adat a párna magassága. Itt vedd a párna magasságát 2x + még 6 cm-t (a tépőzár legyen 2 cm széles.)
Ez egy 50 x 50 centis párnnál úgy néz ki, hogy a szélessége 50 cm, a magassága 106 cm. (Nem kell rá varrás ráhagyás, mert a huzat úgy szép, ha ráfeszül a párnára.)
A tépőzár a párna szélességétől leszen 4 centivel rövidebb. A színe mindegy milyen, mert nem fog látszani! Ígérem 🙂
A párna rövidebbik oldalait kell visszahajtani, de nem egyformán. Kezdjük az elsővel. 2 cm-t hajtsd be, de csak 1x. Ezt úgy a legkönnyebb, ha az anyag szélétől kimérsz 4 cm-t. A szélét ide illeszd. Így a hajtás 2 cm lesz. Tűzd meg gombostűvel.
A szélétől mérj ki 2-2 centit. Ide kerül majd a tépőzár, de várj még, előbb olvass tovább!
Az oldalától kimért 2 centihez tedd, de nem a hajtott szélhez, hanem jó fél centivel beljebb! Varrd körbe a tépőzárat. A két végén erősítsd meg oda-vissza varrással.
A másik végén is behajtod 2 cm-t, de DUPLÁN hajtva. A szín oldalát hajtod be a hátodalához itt is. NEM, nem ide kerül a tépőzár másik fele.
A duplán behajott részt, fordítsd át a szín oldalára, így a hajtás lefelé néz. Mérj ki a szélétől itt is 2 centit a tépőzár miatt.
Ebben az esetben viszont TELJESEN a hajtott széléhez kerül a tépőzár. Nem a tépőzár szélén varrsz, hanem ahogy a képen látod kb 3 mm-el beljebb. A két végén itt is oda-vissza varrással erősítsd meg a tépőzárat.
A két végére felkerült a tépőzár, most hajtogatunk! Keresd meg a hosszabb oldalon az anyag közepét. Alul és felül is.
Tedd le az anyagot magad elé úgy, hogy a szín oldala felfelé néz.
Előbb azt hajod be, aminek a tépőzár mellett fél centis rész van és behajtás után a tépőzár felfelé néz. Tedd az anyag szélét a középjelöléshez lent és fent is. Tűzd meg.
A másik tépőzárat pont ráhajtod, símítsd is rá teljesen, hogy a szélei fedjék egymást. A két végén is vonalban legyenek, hiszen az oldalát még le kell varrni. Így az anyag hátoldalát látod.
A két tépőzár pont fedi egymást. A nyitott széleket varrd össze talpszélességben. Oda-vissza varrással kezdd és fejezd be, így a sarkoknál nem bomlik szét a varrás. A tépőzáraknál is varrd oda-vissza.
Ha összevarrtad, a széleket cikk-cakk öltéssel varrd át, mert nem lenne jó, ha az anyag a mosások következtében foszlásnak indulna. Ezt tedd meg a másik nyitott szélével is.
Fordítsd ki a szín oldalára a tépőzáron keresztü. A sarkokat igazítsd meg. Ha most a tépőzárat a helyére simítod, látod, hogy nem látod 🙂 Ha lehet a cérna passzoljon a párna anyag színéhez bár nem látod, hiszen ez a hátolda, nem ezt fogod nézegetni a kanapén!
Kész vannak a párnáid, már csak használat előtt vasalni vagy közőlni kell az anyagot.
Köszönöm, hogy ma is velem tartottál. 🙂
Ha tetszett a leírás, még sok ilyet találsz a BLOGON