Járvány van, világjárvány! Ha nem akarod, akkor is ezt látod és olvasod most mindenhol! A neten számtalan helyen találkozol azzal, hogyan varrhatsz magadnak szájmaszkot. Több méret és szabásminta is a rendelkezésedre áll. A kérdés mégis az, szabad e itthon varrni? Hasznos vagy éppen árt, ha saját kezedbe veszed az irányítást.
Kicsit utána jártam, hogyan is van ez más országokban. Sajnos azt tapasztaltam, hogy a kórházak nem csak nálunk, de a világ több országában is a hivatásos, vagy hobbi varrónők segítségét kérik a szájmaszkok varrásában. Úgy tűnik sok helyen hiánycikk.
Engem elsősorban az érdekelt, milyen anyagból ajánlatos maszkot varrni. Vettem a bátorságot és írtam több magyar kórháznak is. A Bethesda gyermekkórház válaszolt. Bencze János, diakóniai igazgató válaszában elmondta, a kórháznak felajánlotta egy cég, hogy varrnak maszkokat.
A kórház elkészítette a rajzot, a cég pedig a videót a varrás folyamatáról. Ezeket belinkeltem lent. Itt is és egy másik kórház által készített videóban is tetra pelenkát használnak fel.
maszk sablon | A folyamatról a videó |
A levélből az nem derült ki, hogy milyen anyagokat ajánlanak vagy éppen nem ajánlanak az elkészítés során, így tovább kutakodtam.
Két weboldalt találtam, ahol részletesen elmagyarázzák melyik anyag milyen „védelmet” adhat! Az oldalak nem magyar nyelven íródtak, de fordító segítségével elolvashatóak.
https://smartairfilters.com/en/blog/best-materials-make-diy-face-mask-virus/
Can DIY Masks Protect Us from Coronavirus?
Amit mindenhol olvasok:
- NEM SZŐTT ANYAG a legjobb az otthon varrt maszkhoz.
- Legyen lélegző az anyag
- Ha átnedvesedik, mindenképp cserélni kell
- Minél több a réteg, annál nehezebb benne lélegezni. Tehát annyi réteget varrj csak össze (beleértve a szűrő betétet is), hogy még rendesen kapj benne levegőt!
Az első helyen a porzsák végzett (nem szőtt szintetikus gyapjú). Ezt lehet szűrőként használni.
Szintén külföldi oldalon találtam egy alternatívát. A maszk cserélhető szűrőjéhez, mint nem szőtt anyag, a ragasztó nélküli vetex is használható.
Az eldobhatós változathoz akár papírtörlőt, vagy egy orvos ajánlása szerint ha a popsitörlőt megszárítod az is remekül használható!
A WHO ajánlása a maszkok használatával kapcsolatban:
- Ha egészséges vagy, akkor csak akkor kell maszkot viselnie, ha 2019-nCoV fertőzés gyanújával küzd.
- Viseljen maszkot, ha köhög vagy tüsszent.
- A maszkok csak akkor hatásosak, ha alkoholos alapú kézi dörzsöléssel vagy szappannal és vízzel gyakori kézmosással kombinálják.
- Ha maszkot visel, akkor tudnia kell, hogyan kell használni és hogyan kell megfelelő módon ártalmatlanítani.
- A maszk felhelyezése előtt tisztítsa meg a kezét alkoholos alapú kézmosással, szappannal és vízzel.
- Fedje le a száját és az orrát maszkkal, és ellenőrizze, hogy nincs-e hézag az arc és a maszk között.
- Használat közben ne érintse meg a maszkot; ha igen, tisztítsa meg a kezét alkohol alapú kézmosással vagy szappannal és vízzel.
- Cserélje ki a maszkot egy újra, amint nedves, és ne használja újra az egyszer használatos maszkokat.
- A maszk eltávolításához: vegye le hátulról (ne érintse meg a maszk elejét); azonnal dobja el egy zárt tartályban; tisztítsa meg a kezét alkohol alapú kézmosással vagy szappannal és vízzel.
A teljes cikket itt találod videókkal együtt
Jó-e ha otthon varrsz maszkot?
Na ez az a kérdés, amiről nem találni egyértelmű választ, még a szakmai oldalakon sem. Mindenki szakértó és mindenkinek van véleménye. Én azt gondolom (ez csak az én véleményem), ebben a helyzetben, mikor kórházak kérnek fel varrodákat, magánszemélyeket, hogy aki tud az segítsen … mi is tegyük meg amit tudunk a saját környezetünkért. Tájékozódjunk a biztonságos használatról … de a legbiztonságosabb, a legtöbbet akkor tehetsz, ha OTTHON MARADSZ! (Ha megteheted!)
Az otthon maradás számomra és a családom számára azt jelenti, hogy tényleg nem megyünk el itthonról! Kizárólag néha a boltba, ha valóban szükséges.
Hogyan tisztítsd az otthon varrt maszkokat?
- A megfelelő lépések betartásával kezeld a használt maszkokat (lásd fent WHO ajánlás).
- Ha nem tudod azonnal kimosni, gyűjtsd lehetőleg külön zsákban mosásig. Néhány nap elteltével a vírus elpusztul, de jobb félni alapon külön tárold.
- Magas hőmérsékleten, legalább 60 fokon érdemes mosni. Száradás után, amennyire az anyag engedi, forró vasalóval célszerű végigmenni rajta.
A következő cikkben megmutatom, én hogyan készítem el a szájmaszkot a családom és magam számára. Itt elolvashatod a lépésről lépésre leírását!
Egy kis érdekesség, nézd meg, hogyan varrják a maszkot a világ másik felén: Szájmaszk varrás a világban (Happy Diy Home)
„nem szőtt, szintetikus gyapjú” nemez… Arról nem olvastál valahol, hogy mi van az igazi nemezelt gyapjúval, mint cserélhet filterrel?
Kedves Krisztina! Szerinted a filc anyag mint nem szőtt kelme szűrő funkciót betölthet? Kicsit vastagabb ugyan mint a vetex.. Köszönöm!