Nálunk otthon több szempont miatt is jól jött, hogy kitaláltam, varrok egy zsákot textilből. Persze a legfontosabb, hogy szerettem volna a nejlon zsacsi kiváltani, de a családnak is egyszerűbb lett az élete 🙂 valahogy nehezen ment a kenyér visszacsomagolása a zacsiba! Nem is értem 🙂
A textilek, amiket használtam hozzá, vastagabb pamutvászon és PUL anyag.
A lelőhelyekről, ahol meg tudod a PUL anyagot vásárolni, az előző cikkemben olvashatsz.
A zsák fél kg-os kenyér méretre készült, mi olyan veszünk. A kenyér mérete: 23 cm hosszú, 12 cm magas és 8 cm széles.
Az anyagokat, amiket felhasználsz, előtte alaposan mosd ki! A cicás anyagot pedig vasald simára, mert csak így lehet szépen szabni!
Hozzávalók:
- Vastag vagy vékony pamutvászon
- Vízhatlan anyag (PUL)
- Tépőzár
Szabás:
- Az alap 98 cm x 30 cm
Varrás:
- Lehetőleg vékonyabb tűvel varrd, mint a farmert, vagy a táskákat, a vízhatlan anyag miatt.
- Én a PUL anyagnak NEM fényes oldalát használom, így nekem a szövet oldal a szín oldal. Természetesen te varrhatod fordítva is!
- A PUL tapad és nyúlik. Szerezz be egy teflon talpat, de egy sütőpapírra is szükség lehet. Nekem jól jött 🙂
- Vasalni a fényes oldalt NEM szabad! A másik oldalról is csak óvatosan.
A PUL (zöld) anyagnak van egy fényes és egy sima oldala. Ha nem csak vízhatlan tartót szeretnél, de azt is, hogy könnyen tisztítható, egy szivaccsal letörölhető legyen, akkor mindenképp a fényes fele legyen az étel felé.
Azt, hogy egyébként van e jelentősége, hogy merre néz a fényes fele .. nem tudom, még tesztelem. Van aki szerint mindenképp befelé, az étel felé kell, hogy legyen!
A saját tartómban lévő kenyér 2 napja pihen és eddig jól szerepelt a teszten. 2 éjjel volt benne és reggelre puha volt.
Az egyik végét lekerekítettem, ez lesz a lehajtó rész. Persze ezt a cicás vászon anyagon is és a zöld PUL anyagon is.
A másik végét varrom össze. A szín oldalak egymás felé néznek. A zöld anyagnak a fényes fele (most ez lesz a hátoldala) felfelé néz.
Talpszélességben varrd össze, de ne teljesen. Középen hagyj egy jó tenyérnyi nyílást, mert itt fogod majd kifordítani a végén.
A varrása lehet megizzaszt, mivel az anyag nyúlik és tapad. Én a teflontalp ellenére is küzdöttem vele. Ha te is így jársz, vegyél egy db sütőpapírt. tedd rá az anyagra és azon keresztül varrj. A végén pedig egyszerűen csak húzd le!
Oda-vissza varrással kezd és fejezd be.
Ha a nyílás megvan, hajtsd a szín oldalára az anyagot és az összevarrás mellett varrd le, de a nyílást hagyd szabadon.
A széléhez egészen közel varrj!
Én most duplán varrtam, de ez csak a látvány miatt, így tetszik 🙂
Ne feledd, a nyílást hagyd ki!
Hajtsd össze úgy a tartót, ahogyan összevarrva lesz és a tépőzár helyét már most is kijelölheted és rávarrhatod (csak a cicás anyagra) Nekem ez a szélétől 27 centire esett.
A tépőzárat felvarrhatod a legvégén is, mikor belepróbálod a kenyeret és pontosan tudni fogod a helyét. Igaz, akkor már a zöld anyagot is hozzávarrod. Én így tettem és teljesen jól használható!
Hajtsd ki a bélés anyagot, csak a vászont tedd magad elé! A szín oldala felfelé néz. A lehajtó rész szélétől (lekerekített) mérj ki 17 cm-t. Jelöld be az anyag hosszabbik oldalán.
Most az összevarrt alját illeszd a jelöléshez. A cicák színt színre kerülnek. Tűzd oda, el ne mozduljon. A vízhatlan anyagot nem célszerű gombostűvel szurkálni, de egy csipesz éppen jó lesz erre.
Most hajtsd rá a bélést is. A fényes oldala nekem felfelé néz. Tűzd meg körbe, de ne gombostűvel.
A nyílás az alján van, azt nem is kell majd összevarrni, csak az oldalakat és az íves tetejét.
Ha összetűzted, kezd el összevarrni a hosszabbik szélétől és haladj körbe. Az alját NE varrd le! Csak 3 oldalon. Oda-vissza varrással kezd és fejezd be.
Vágd le a varrás mentén a széleket, kb fél cm maradjon. A szélét cikk-cakk öltéssel el is tisztázhatod, így biztosan nem foszlik majd.
Most jön a kifordítás! Emlékszel, úgy kezdtük, hogy a szélét összevarrtuk, de hagytunk rajta egy nyílást. Nyúlj be az alján és keresd meg ezt a nyílást. Egészen mélyen megtalálod. Most azon keresztül fordítsd ki.
Vasald meg, de a cicás anyag legyen felül.
Varrd rá a lehajtóra a tépőzár másik felét.
Milyen hosszú legyen a tépőzár? A tartó szélességének felénél azért ne legyen rövidebb. Minél nagyobb részen záródik, annál jobban elzárja a levegőt. Lehet a tartó teljes szélességében is, ha úgy szeretnéd.
Most hajtsd le a tetejét. A lényeg, hogy ne csak addig hajtsd, ameddig a széle engedné, hanem azon is túl legalább 5 centivel. A fenti képen láthatod, hogy néz ki oldalról, mikor behajtod! Így biztosan nem engedi be a levegőt!
Jelöld be hova kerül a tépőzár másik fele (ha az elején nem varrtad még rá).
Varrd a helyére.
A tépőzár széleit többször varrd oda!
Varrd be a nyílást!
Gratulálok, készen is vagyunk!
Nyomtatható PDF: Kenyérzsák
Kedves Krisztina! Szuper a kenyérzsák leírása, könnyű volt így megvarrni. Ezer köszönet érte!
Kedves Ágnes!
Örülök, hogy tetszett!
Üdvözlettel
Krisztina
Kedves Krisztina nekem nagynak tünik a 98 cm most akarom ki szabni
Kedves Mária!
Ebbe a méretbe a lehajtó is benne van, nem csak a zsák mérete.
Üdvözlettel
Krisztina