A hálós zsákok szuperül működnek egészen addig, ameddig a kenyeret, pékárut bele nem teszed. A héjuk kiszakíthatja a háló részét. Ezért elkészítettem egy jóval erősebb anyagból.
A leginkább azon szerettem volna változtatni varráskor, hogy azok a csúnya varrásszélek eltűnjenek. Hallottam egy varrás fajtáról, a neve francia varrás. A ruhák varrásánál sokat használják. Gondoltam kipróbálom itt is!
Hozzávalók:
- Vászon (erősebb, vagy vékonyabb)
- Zsinór (vagy ami éppen otthon van pl. cipőfűző)
Szabás:
- Az alap mérete 27 cm széles és 30 cm magas.
- A bújtató 25 cm széles (2 centivel keskenyebb mint az alap szélessége) és 9 cm magas
Mivel az anyag élelmiszerrel fog érintkezni, mindenképpen mosd ki és utána vasald át.
Én félbehajtott anyagból varrtam. Méretei: 54 cm széles és 30 cm maga. A bújtató 52 cm széles és 9 cm magas.
Az anyagot félbe hajtom de NEM a szín oldalak néznek egymás felé. Azok most kívül vannak.
Így varrd le a széleket Teljesen végig az oldalán. Oda-vissza varrással kezd és fejezd be. A varrásszélt vágd le. Csak kb fél cm maradjon.
Majd fordítsd ki, a hátoldala legyen kívül. Vasald meg a varrást, hogy a varrott szél szépen kisimuljon, mert most a belső feléről újra levarrod. Így a képen látható varratot kapod. Ha megnézed a külső részét, nem látszik ki az előző varrás.
Én a „lógó” varrást levarrom az oldalához. BELÜLRŐL!
Vasald meg kívülről, hogy a varrás szépen kisimuljon és szép legyen. Ezt követően varrd az oldalához a belső részén.
Hogyan tudod levarrni?
Az anyag hátoldala legyen felfelé, azt tedd a gép alá. A többi anyag a kezednél van, kicsit meggyűrve, (hiszen ez most egy „cső”, aminek nincs a vége levarrva) hogy ne legyen útba. Felülről lefelé varrd, egészen az aljáig. Közben a kezedben lévő „összegyűrt” anyagot igazgasd el, mindig simítsd ki, hogy a varrott rész egyenes legyen.
Így fest kívülről!
Most jön a bújtató varrása. A szélét cikk-cakk öltéssel tisztázd el. Jelöld be rajta a szélétől a 3-3 cm-t. A lényeg, hogy középen maradjon egy 3 cm széles rész, amit NE VARRJ ÖSSZE!
Kezd el a varrást a szélén és csak a jelölésig varrj, majd kihagyva a közepén a 3 cm-t fojtasd. Mindenhol, ahol elkezded, vagy abbahagyod a varrást oda-vissza varrással kezd és fejezd be. Különösen a nyílásnál fontos, különben kibomlik használat közben.
A varrást a hátoldalán vasald szép. Én a két szélet le is varrom.
Így jobban tart és használat közben sem jön szét.
Megvan a zsák és megvan a bújtató. Tedd ki magad elé, és a széleket (jobb oldalon) jelöld be. Itt illesztjük majd össze, jelöld meg tollal, hogy hova esnek.
Csúsztasd egymásba, de NEM színt színnel szemben. Mindkét szín oldala feléd nézzen. Először az oldalakat a jelöléseknél, majd körbe a szélén. Varrd össze teljesen körben!
Ha kész így néz ki. Nem kell megijedni, ennek éppen ilyennek kell lennie! A varrást vasald le a belső részénél, hogy szépen kisimuljon.
A tetején vasalj le egy 1 cm széles részt körben.
Most ezt hajtsd rá a külső részen a varrás vonalára, illetve azon egy picit túl, hogy a varrás ne látszódjon ki.
Ha teljesen körbe tűzted, varrd is körbe.
Én talpszélességben levarrtam újra.
Így nem látszik ki a zsák és a bújtató összevarrása.
Most már csak az alja maradt. Én tettem bele egy kis csavart és az oldal varrást középre tettem, így a zsinór nem a szélén lesz összehúzható, hanem középen.
A szín oldalán varrtam össze az alját először. A szélét vágd le a varrás mellett, kb fél cm maradjon.
Most fordítsd ki és a belső részén is varrd le az alját. A sarkokra nagyon figyelj, hogy szépen legyenek elrendezve. Oda-vissza varrással kezd és fejezd be.
Végül fűzd be a zsinórt egy biztosítótű segítségével.
Gratulálok, készen vagyunk 🙂
Nyomtatható PDF: Kenyérzsák vásárlásra
Kedves Krisztina!
Most álltam neki a másodiknak, de az elsőnél kihagytam egy részt, mert nem tudtam, hogy is kellene, és most is itt akadtam el. Az a rész az, hogy a „lógó” részt levarrod belülről. Azt hogy kell megcsinálni egy ilyen, viszonylag hosszú „csőszerű” állapotban lévő anyagnál, hogy ne varrjam oda a másik oldalhoz és ne nyúzzam, húzzam, mert akkor meg csúnya lesz. Vagy félreértelmeztem valamit? Köszönöm válaszod! Timi
Kedves Timi!
A cikkbe beteszem a képet róla!
Üdvözlettel
Kriszti
Ááá, köszönöm szépen! 🙂
Kedves Krisztina!
A kérdésem, hogy ezekkel a méretekkel mekkora méretű kenyér fér a zsákba?
Fél kg-os, 1 kg-os?
Anyukámnak (Marikának) megmutattam az oldalát, azóta már el is készítette nekünk az Ön leírása alapján a kislányom eg.ü-i kiskönyvét. 🙂
Köszönöm válaszát!
Kedves Orsi!
Én fél kg-os kenyeret használok, ezért a zsák méretezése ahhoz van.
5-6 zsömle fér még el benne kényelmesen. Na nem a kenyér mellé, hanem magában 🙂
Nagyon örülök, hogy sikerül varrni a leírások alapján 🙂
Üdvözlettel:
Krisztina