Sokszor látom varrós csoportokban kérdésként, hogy egyik másik táskának mi a szabásmintája. Pedig tényleg könnyen elkészítheted magad is, ha tudod mit, hogyan számolj!
Ezért gondoltam megosztom veletek én hogyan készítek szabásmintát.
Vegyünk egy egyszerű téglalap alapú táskát. Először is előveszek papírt ceruzát és lerajzolom a táska formáját. A alja szélességével kezdek. Egy közepes táskánál a 25-30 cm elég. Ehhez kell hozzá számolni mind két oldalon a táska mélységének a varrását.
Ez a méret le fog jönni az aljából varrás után. Számoljunk 8 cm mélységet. Hogy ezt hogyan rajzoljuk a papírra? Nem 8 cm-t veszek hanem 4 cm-t. Mivel ez a méret az oldala magasságából is kell ezért a sarkába rajzolok egy 4cm x 4cm kockát.
Miként lesz ebből 8 cm mélység? A varráskor az alábbi kép szerint varrod össze így a 4cm+4cm összeadódik
Az alsó részhez még mind a két oldalnál hozzá kell adni 1+1 cm-t ami a varrás ráhagyás.
Tehát az alja a szabásmintán így néz ki: 25 cm + 4 cm + 4 cm + 1 cm + 1 cm = 35 cm
Most az oldala következik (a magassága) 🙂 Az oldala legyen 30 cm magas a végén. Vesszük az alap magasságot (30 cm) A sarok varrás, a 4 cm, az oldalát is érinti így itt is hozzáadjuk (30 cm + 4 cm) A varrás ráhagyásról itt sem szabad elfelejtkezni, mind a tetején, mind az alján.
Tehát: 30 cm + 4 cm + 1 cm + 1 cm = 36 cm lesz az oldala a szabásmintán
Ezzel kész is vagyunk .. most a számok szerint rajzold meg a szabásmintát. Én találtam egy remek helyet, ahol kartont tudok venni, nagyot és olcsón. De bármi megteszi sablonnak.
Ezzel a szabásmintával egy trapéz alakú táskát tudsz varrni .. mutatom 🙂 piros vonallal jelöltem a kész táska formáját.
Te is szeretnéd kipróbálni a táskavarrást, de egyedül nem megy? Tudod hogyan kerül bele a cipzár a bélés és a többi elem? Hogyan lesz egy anyagból egy ilyen klassz táska?
A sarok varrást már megmutattam, most tanuld meg a táska többi részét is elkészíteni! Hogyan? Kattints a gombra!