Az ajándék beszerzése nem könnyű feladat, de ha egy kamasz gyereknek kell keresgélned … 🙂 A következő ötlet talán segítség, mit készíts neki. A farmer örök darab és nem csak a felnőtteknél. Abból pedig minden családban akad jó néhány elhasznált darab.
Hozzávalók:
- Vastagabb vászon vagy farmer anyag a külső részhez
- Vékonyabb (nem rugalmas) anyag a béléshez
- zsinór a pántokhoz
- vetex
- ringli csomag (beütővel)
A szabás minta egy trapéz alap. 34 cm magas, a tetején 28 cm széles, az alján pedig 36 cm széles. Ebből kell 2x a külső rész és 2x a bélés.
Ha nem készítesz neki sarokvarrást és így mélységet, akkor az alap lehet egy téglalap is
Ezt a kis háromszöget a ringli beütésénél használjuk majd. az alja 10 cm széles és 6 cm magas
Kell 2 db ringli (ezt lehet csomagban venni pl itt) valamint zsinór (ami lehetőleg átfér a ringlin és elég vastag a táska pánjának. A mérete 10 évesnél 2x 145 cm, nagyobb gyereknél szerintem lehet 2x 175 cm).
Kelleni fog még pánt, zsinór bújtatónak. Téglalap forma. (ez 5 cm magas és 2 cm-el keskenyebb, mint a trapéz teteje, 28 cm – 2 cm)
Ha szeretnél belülre zsebet akkor 36 cm széles és nekem 30 cm magas (félbehajtod színt színre és a hosszabbik oldalát levarrod. Kifordítod és levasalod).
A bélés anyag 2x.
Ha a külső részt 2 részből szeretnéd, az elemeket úgy szabd ki, hogy mind a kettőre ráhagysz 1-1 centit ott, ahol majd összevarrod. Jelöld be az 1 cm-t a hátulján. Vasalj rá előtte vetexet.
Az összevarrás után a világosabb anyagot felhajtom (a varrott szél ez alá esik. Levarrom az összevarrás mellett a szín oldalon. Én cipzárvarró talpat szoktam hozzá használni) A hátsó részre varrhatsz egy zsebet is akár. Én szándékosan tettem ferdére 🙂
Most jön a bújtató. Tudod az a két téglalap. A végeket 1 cm-t behajtod majd cikk-cakk öltéssel a széleket eltisztázod és ezzel oda is varrod. (Tanulság .. ne vasalj bele vetexet, mert a végén nehezebb lesz összehúzni a táska száját) Ezt ismételd meg 4x (2 pánt 2 vége).
Most jönnek a háromszögek. A hosszabbik oldal mentén hajtsd félbe és az alsó vonalat varrd le. (oda vissza kezd és fejezd be, hogy a varrás tartson).
Ha kifordítod, vasald le és a széleket vékonyan varrd le.
A zsinór tartó pánt és az oldal közepét jelöld meg. A pántot félbe hajtva (a színe legyen kívül) tedd a középső jelöléshez és tűzd oda.
Varrd oda cikk-cakk öltéssel.
Most mérd ki a ringli tartó helyét! Ennek a táskának lesz mélysége is, de nem feltétlen szükséges. Én ezért 4 cm-t mérek ki az aljától és oda teszem. a nyitott szél legyen az oldal szélénél. Figyelj hogy a háromszöget mind két oldalon egyformán álljanak.
Cikk-cakk öltéssel varrd oda mindkettőt.
Majd a két külső oldalt színt színre fordítva varrd össze 3 oldalon. A tetejét nem kell. (oda vissza öltéssel kezd és fejezd be, hogy a varrat jól tartson.
Ha szeretnél mélységet adni neki elég 2 cm. Rajzold körbe a sablont mind két oldalon (4x).
Vágd le a sarkát a vonalhoz közel.
Ha behajtod a vonalak mentén varrd le. Menj rajta végig legalább 2x. Oda-vissza varrással kezd és fejezd be kb 1 centin. Különben a varrás kibomlik.
A felesleget vágd le, csak kb 0,5 cm maradjon.
Az előzőleg összevarrt zsebet rátesszük a bélés anyagra. Kb 7-10 cm-re a tetejétől. Az alját odavarrom. A zsebeket 3 részre osztom és a béléshez varrom (oda vissza kezd és felezd be a varrást, különben a zseb kibomlik). az oldalán a felesleget vágd le.
Ha kész, színt színre fordítva varrd össze 3 oldalát. Az aljánál hagyj kb 2 tenyérnyi helyet, ahol majd kifordítod. Varrj neki mélységet ha kell úgy, mint a külső oldalának is. Vasald szét a varrásokat mind a külső oldalnál, mind a bélésnél.
A külső oldalt fordítsd ki a színére, a bélés rész marad így. Tedd egymásba. Az oldal varrásokat illeszd össze és először azokat tűzd meg, majd haladj körbe.
Varrd körbe, majd fordítsd ki a korábban hagyott nyíláson. Varrd be az alját vékonyan.
Vasald át az egészed, különösen a tetejénél illeszd össze a varrott szél mentén és a zsinór pánt alatt varrd körbe vékonyan.
Most jön a ringli. Tedd oda a karikát, ahova szeretnéd majd tenni. Jelöld be. Tehetsz egy X jelet is oda hogy tudd meddig kell bevágni.
A ringli két részből áll. Először a magasabbik rész kell a kivágott lyukba tenni arról az oldalról, ami a táska eleje lesz. Van hozzá a csomagban 2 kis „szerszám is.
Ha nagyon kilóg a kivágott rész vágj le belőle nyugodtan.
Így kell majd kinéznie a ringlinek .. a lyukas karika domború fele FELFELÉ van. Így tedd rá a magasabbik ringli darabra …
Alul a fém alátét, ráteszed a magas ringli darabot (ami már a helyén van) erre jön a lyukas karika a domború felével FELFELÉ.
A fekete nyelű fém szerszámot a tetejére teszed és kalapáccsal 3-4 ütéssel a helyére kerül a ringli. Nem kell akkorát ütni, mint egy patent esetében, mert a ringli tönkremegy. Csak módjával püföld 🙂 Tedd bele a másik oldalt is. Figyelj, hogy egyformán legyenek benne.
A ringli kész 🙂
Most jön a pánt. Ziherejsztűvel szoktam befűzni. Ha körbe értem átdugom a ringlin (lehet úgy is hogy csak az egyiket fűzöd be és megcsomózod, vagy ahogy én, hogy mind kettőt átfűzte és úgy csomóztam meg) A végeket el kell égetni óvatosan. Ha biztosra akarsz menni a csomót még át is varrhatod néhány öltéssel. A másik oldali pántot az ellenkező oldalról kezd el fűzni.
Nyomtatható PDF: Kamaszhátizsák