Nagyon régóta szerettem volna egy ilyen körbe cipzáros tartó varrását kipróbálni. Rengeteg mindenre lehet használni, később majd mutatok néhányat. Én most tolltartónak készítettem el, mivel a nagylányom már rágta a fülem miatta.
Az alap egy 20 cm x 18 cm nagyságú téglalap, aminek a sarkait lekerekítettem. (minél kisebb az ív, annál macerásabb a cipzárt rávarrni)
Az elkészítéséhez kell még:
- Vastagabb anyag a külső részéhez
- Vékonyabb, nem rugalmas anyag a béléshez
- Gumi (tetszőleges szélességben, én 1 cm szélességűt használtam) 2 x 16 cm hosszú
- Ha szeretnél rá varrni valamilyen díszítést, én két kört vágtam ki farmer anyagból és csak simán csiga vonalban rávarrtam.
- Cipzár (bevarrós, 40 cm) de használhatsz méterben kapható cipzárt is csak ne elejts el hozzá külön kocsit venni!
- Vastag táskamerevítő (én vasalhatót használok)
- vékony vasalható vetex
A külső részt 1x kivágom. A bélést két részben szabom ki. 20 cm a magassága (a minta fele 9 cm lenne, de kell varrás ráhagyás is 1 cm) szélessége 10 cm. Ebből kell 2 db
A külső rész hátuljára vastag táskamerevítőt vasalok a képen látható módon. Középen van egy 1 cm széles csíkban, a két nagyobb darab pedig 8,5 cm széles. A lényeg, hogy néhány mm maradjon szabadon, így szebben lehet majd összehajtani. (minden darabból 2-3 mm-t levágtam)
A bélés anyag hátuljára oda kerül a vékony vetex, ahova a gumit fogom varrni.
Jelöld ki a széleknél az 1 cm-t és varrd össze (színt-színre fordítva) DE ne végig! Hagyj egy kb 4 ujjnyi részt szabadon középen, mert itt fogod majd kifordítani.
A hátulján vasald szép a varrást.
Most a szín oldalán bejelöljük a gumi helyét. A külső széltől 2 cm-re kezd el a vonalazást. Ha ceruzáknak lesz, akkor 1 cm szélességben rajzolj vonalakat.
A gumi csíkon a két szélétől 1 cm van, a többi 2 cm.
Az első 1 cm jelzést a széléhez illeszted és odavarrod, a következő jelzés az anyag szélétől 2 cm-re van. Odavarrod a gumit. (én 3x varrok oda-vissza-oda) Eddig egyszerű. A következő jelzés az anyagon 1 cm. A gumin 2 cm. A gumin lévő vonalat odailleszted az anyag jelzésére és a vonalak találkoznak. Így lesz ez a kis pukli a gumin Tovább haladsz amíg el nem érsz az utolsó vonalig. Ott vissza kell hajtani a maradék 1 cm gumit és úgy levarrni. (én kicsit el is szoktam égetni a végét)
Most jön a cipzár varrása. A sablonon van egy jelzés (a szélétől 8,5 cm) így a közepén lesz egy 1 cm széles csík. ezt jelöld be az anyag színén, mind két szín oldalon.
A cipzár nyitott részénél a fém ütközőtől mérj ki 1 cm-t és úgy tedd a farmer anyagon a jelölésre. A kocsi lefelé van.
Tűzd körbe. A sarkoknál kicsit vágd be a cipzárt, hogy szépen kifeküdjön az anyagra. A cipzár végénél is ott a jelzés hogy meddig kell varrni (középen kihagyunk 1 cm-t)
Ilyen a kezdés! A másik végénél is hagyd meg a középső 1 cm-t szabadon
A díszítést, ha szeretnél, most varrd hozzá.
Tedd rá a bélés anyagot. A szétvasalt anyag szélei jelzések a vége varrásánál (bal oldalon). azokra ne varrj. Ott fogod majd tudni a cipzár kocsi részét kihúzni (most ütközésig ki van húzva) A jobb oldali résznél nem kell kihagyni, ott levarrhatod a cipzár kilógó végeit.
Ha körbe varrtad, a kisebbik kilógó részt vágd le. A sarkoknál vágd be kicsit, hogy kifordítás után szép legyen. A középső lyukon tudod kifordítani.
Rendezd el a sarkoknál az anyagot. Én le is szoktam vasalni mind két oldalánál. Különösen a széleknél és a sarkoknál. A gumira vigyázz! NE vasalj rá! A nyíláson keresztül igazítsd el a cipzárt. A kocsit résztét húzd ki, hogy be tudd majd cipzározni. A megmaradt részt nem kell levarrni, nem fog kijönni. Ha szeretnéd, most már a cipzár mellett az anyagot le is varrhatod körbe. Szebben mutat az igaz, de nem könnyű szépen megvarrni a sarkoknál itt is igaz, hogy könnyebb, ha nagyobb az íve! A bélést én rejtett öltéssel varrtam össze a közepén.
A külső részt is vasald át! Sokkal szebben néz ki utána!
Köszönöm hogy velem tartottál! Remélem tetszett! 🙂
Nyomtatható PDF: Cipzáros tolltartó
Hogyan tudsz kezdőként is könnyedén táskát varrni? Tanuld meg az alapokat és alkoss táskákat!